МІЖНАРОДНИЙ ФОНД
УКР ENG
 
news
/Forum/0_Forum.php

 

Швейцарська Конфедерація

 

 

 

 

 МІЖНАРОДНІ СТАНДАРТИ НЕЗАЛЕЖНОСТІ СУДДІВ  / Центр суддівських студій 

 

Загальна (Універсальна) хартія судді
(ухвалена 17 листопада 1999 року Центральною Радою Міжнародної асоціації суддів в Тайпеї (Тайвань)


Преамбула.
Над складанням цієї хартії працювали судді всього світу. Він є результатом їхньої роботи та був схвалений членами Міжнародної Асоціації Суддів в якості мінімальних загальних норм.
Текст цієї хартії був одностайно ухвалений делегатами Головної Ради Міжнародної Асоціації Суддів на зустрічі в Тайпеї (Тайвань), яка відбулася 17 листопада 1999 року.

Ст.1
Незалежність

Судді в своїй роботі повинні забезпечувати права кожного на чесний та справедливий розгляд справи в судді. Вони повинні підтримувати право осіб, що хочуть встановити свої цивільні права та обов’язки, чи в разі висунення проти них будь якого кримінального звинувачення, на чесне та відкрите слухання, яке має відбутися в розумний строк та повинно проводитися незалежним та неупередженим судом.
Незалежність судді є важливою умовою для неупередженого судочинства, що відповідає вимогам закону. Вона є неподільною. Будь-які інституції чи органи влади, як на національному так і на міжнародному рівні, повинні поважати, захищати та охороняти цю незалежність.

Ст.2
Статус

Незалежність суддів має забезпечуватися законом, шляхом створення та подальшого захисту такої судової влади, яка була б дійсно незалежної від інших гілок влади. Суддя, як носій судової влади, повинен мати можливість здійснювати свої повноваження без будь якого суспільного економічного чи політичного тиску, незалежно від інших суддів та керівних органів в галузі юстиції.

Ст.3
Підкорення закону

В процесі здійснення своїх повноважень судді підпорядковуються лише закону та мають враховувати лише закон.

Ст.4
Особиста незалежність

Ніхто не може надавати або намагатися надавати судді будь-яких інструкцій, що можуть вплинути на юридичне рішення судді, за винятком, у випадках коли це допускається, думки вищого суду з конкретної справи.

Ст.5
Неупередженість та стриманість

При здійсненні своїх повноважень суддя має бути неупередженим та це має виходити з його поведінки.
Суддя має здійснювати свої обов’язки зі стриманістю та повагою до суду та всіх осіб що беруть участь в процесі.

Ст.6
Ефективність

Суддя має ефективно і старанно виконувати свої обов’язки без будь-яких невиправданих затримок

Ст.7
Інша діяльність

Суддя не повинен займатися будь-якою іншою діяльністю, публічною чи приватною, оплачуваною чи безоплатною, якщо вона не є повністю сумісною з його обов’язками та статусом судді.
Суддя не може бути призначений на будь-яку іншу посаду без його згоди.

Ст.8
Безпека офісу

Суддя не може бути затриманий чи переміщений з офісу, за винятком випадків передбачених законом та тільки на підставі рішення дисциплінарного органу з чітким дотриманням процедури.
Суддя має бути забезпеченим необхідними для своєї діяльності умовами на все життя або на певний інший строк, для того щоб не піддавати небезпеці його незалежність.
Будь-яка зміна законодавства, що встановлює вік виходу судді на пенсію не може мати зворотної дії.

Ст.9
Посада

Обрання судді на посаду має відповідати об’єктивним та прозорим критеріям та базуватися суто на його професійній кваліфікації. Якщо обрання на посаду не відбувається іншим шляхом згідно з встановленою та глибоко вкоріненою традицією, то таке обрання має здійснювати незалежний орган, що включає достатню кількість представників судової влади.

Ст.10
Цивільна та кримінальна відповідальність

Цивільний позов, в країнах де це дозволено, та кримінальне переслідування, включаючи арешт, може бути застосоване щодо судді тільки за умовою, що це не вплине на його (її) незалежність.

Ст.11
Керівництво та дисциплінарні стягнення.

Керівництво суддівським корпусом та процедура винесення дисциплінарних стягнень має бути організована таким чином, щоб не підривати незалежність суддів, увага має звертатися тільки на об’єктивний розгляд справи по суті.
Якщо керівництво суддівським корпусом та процедура винесення дисциплінарних стягнень не відбувається іншим шляхом згідно з встановленою та глибоко вкоріненою традицією, то таке керівництво має здійснювати незалежний орган, що включає достатню кількість представників судової влади.
Дисциплінарне стягнення щодо судді може бути винесено тільки на підставі існуючого закону та згідно чітко визначеної процедури.

Ст.12
Асоціації

Право суддів входити до професійних асоціацій з метою обговорення професійних питань, особливо питань суддівського статусу, питань професійної етики, справедливості та ін., захисту своїх законних інтересів має бути визнане.

Ст.13
Винагорода та вихід у відставку

Суддя має отримувати достатню винагороду для забезпечення своєї економічної незалежності. Винагорода не повинна залежати від результатів роботи судді та не повинна скорочуватися під час всього строку повноважень.
Суддя має право на вихід у відставку з призначенням йому щорічної ренти або пенсії згідно до його професійної категорії.
Після виходу у відставку суддя не може бути обмежений в праві займатися іншою юридичною діяльністю через те що він (вона) був суддею.

Ст.14
Статья I. Підтримка

Інші органи державної влади мають забезпечувати судові органи необхідними засобами та обладнанням для чіткого та вдалого функціонування. Судові органи повинні мати можливість брати участь в такому забезпеченні, або їх думка повинна враховуватися при прийнятті рішень з цього приводу.

Ст.15
Публічне звинувачення

В країнах де особи, що входять до органів публічного звинувачення є суддями, вищезазначені принципи застосовуються з урахуванням необхідних змін.

 

Сьогодні
25 вересня 2023

Анонс подій:

 

 

 


Архів заходів Центру>>

 


 

Опитування (архів)


підписатися на        розсилку новин з сайту
підтвердити підписку
нагадати пароль
відписатисяНаші публікації:

 

Архів публікацій>>

 


 

 
© 2001-2016. Центр суддівських студій. При копіюванні матеріалів та/або розміщенні їх у будь-якому інформаційному виданні -
посилання на Центр суддівських студій обов'язкове. E-mail: info@judges.org.ua, judges@i.com.ua

Підтримка сайту: Швейцарська Конфедерація