МІЖНАРОДНИЙ ФОНД
УКР ENG
 
news
/Forum/0_Forum.php

 

Швейцарська Конфедерація

 

 

 

 

 Дайджест  / Центр суддівських студій 

 

Херсонський апеляційний суд залишив рішення у силі: орендар має повернути власнику орендовану земельну ділянку

 

Оформлення акту прийому-передачі земельної ділянки є наслідком припинення дії договору оренди, а не підставою для його припинення.

Жінка звернулась до суду із позовом про визнання припиненим договору оренди землі та усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, посилаючись на те, що вона є власником земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, між нею та відповідачем укладено договір оренди строком на 10 років. Після закінчення строку договору, позивачка неоднарозово надсилала письмові повідомлення відповідачу про небажання продовжувати договір оренди землі та з проханням не проводити сільськогосподарських робіт на її земельній ділянці. Натомість відповідач не повернув їй земельну ділянку, оскільки вважав, що без підписання актів прийому-передачі земельних ділянок, строк договору оренди є продовженим, до того ж орендар послався на те, що безпосередньо перед закінченням строку дії договору оренди земельна ділянка позивачки була засіяна і врожай з неї в межах строку дії договору зібрати було  неможливо.

Суд першої інстанції зобов’язав відповідача повернути позивачці належну їй на праві власності земельну ділянку, оскільки остання неодноразово зверталася до орендаря з листами-повідомленнями про заперечення щодо поновлення договору оренди, що, на думку суду, виключає застосування «мовчазної згоди» чи продовження орендних правовідносин після закінчення строку дії договору.

За результатами перевірки матеріалів провадження та доводів апеляційної скарги відповідача, колегія суддів Херсонського апеляційного суду погодилась з висновками суду першої інстанції, зазначивши, що згідно зі ст. 31 Закону України «Про оренду землі» після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, укладення нового договору на новий строк з тим же орендарем за його бажанням може бути здійснено лише за згодою орендодавця.

Суд апеляційної інстанції звернув увагу, що відповідно до умов договору оренди землі після закінчення строку, на який його було укладено, орендар має переважне право на поновлення договору та повинен не пізніше ніж за місяць до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію, та за відсутності письмових заперечень орендодавця договір оренди може бути продовжений.

У цій справі колегія суддів  дійшла висновку, що договір оренди в силу його умов та письмових заперечень позивачки щодо його поновлення, припинився у зв’язку із закінченням строку, на який його було укладено, такий юридичний факт судового підтвердження не потребує, а оформлення акту прийому-передачі земельної ділянки є наслідком припинення дії договору оренди земельної ділянки, а не підставою для його припинення.

 

Ознайомитись із  судовими рішеннями у цій справі можна в Єдиному державному реєстрі судових справ за номером справи 663/1789/21

Джерело: Пресслужба ХАС
25.01.2022

Сьогодні
25 вересня 2023

Анонс подій:

 

 

 


Архів заходів Центру>>

 


 

Опитування (архів)


підписатися на        розсилку новин з сайту
підтвердити підписку
нагадати пароль
відписатисяНаші публікації:

 

Архів публікацій>>

 


 

 
© 2001-2016. Центр суддівських студій. При копіюванні матеріалів та/або розміщенні їх у будь-якому інформаційному виданні -
посилання на Центр суддівських студій обов'язкове. E-mail: info@judges.org.ua, judges@i.com.ua

Підтримка сайту: Швейцарська Конфедерація