Саме такою була тема конференції, що відбулася 27 лютого 2009 року у конференц-залі Апеляційного суду м. Києва. Учасники та гості, більшість із котрих вперше потрапили до цього приміщення, мали нагоду оцінити умови, в яких пощастило працювати суддям Апеляційного суду, і дійшли висновку, що слід розпочати добру традицію – збиратися для обговорення нагальних проблем, обміну думками, вироблення спільної позиції з того чи іншого питання.
Участь у конференції взяли представники судової влади, науковці, представники міжнародних організацій та громадськості. Організаторами конференції виступили Центр суддівських студій, Апеляційний суд м. Києва, Всеукраїнська незалежна суддівська асоціація.
Учасники конференції обговорили актуальні проблеми та перспективи розвитку сфери правосуддя в Україні, зокрема, щодо ролі і місця судової влади в демократичному суспільстві. Адже в умовах політичної та соціально-економічної кризи на особливу увагу заслуговує неухильне збереження єдності та самостійності судової влади, незалежності суддів як найважливіших підвалин демократичного правопорядку.
Всі присутні були одностайними в думці, що на сьогодні неможливо кардинально реформувати судову систему без внесення відповідних змін до Конституції України. Зміни, запропоновані в об’єднаному законопроекті «Про судоустрій і статус суддів», в окремих пунктах суперечать існуючим конституційним нормам та не відповідають міжнародним стандартам незалежності і самостійності судової влади. Та й у разі прийняття цього законопроекту реалізувати його буде неможливо, оскільки для цього потрібно отримати фінансування у розмірі близько 20 млрд грн щороку, на сьогодні таких коштів державним бюджетом не передбачено. І чи можна говорити про глобальні зміни і суттєве реформування судової системи, коли перед судами взагалі постала перспектива зупинення роботи через відсутність коштів – їх вистачає лише на виплату заробітної плати.
Зміни потрібні, але удосконалювати слід не окремі елементи, а всю правову систему України. І для цього необхідно розробити концепцію комплексної судово-правової реформи, яка б охоплювала всі правові інститути, задіяні в системі правосуддя – суд, прокуратуру, адвокатуру та інші. Концепцією слід передбачити внесення змін до Конституції України та оновлення законодавства, насамперед процесуального.
За результатами конференції буде вироблено рекомендаціїї, з якими організатори звернуться до Верховної Ради України.
Автор: Лариса Бардаченко