МІЖНАРОДНИЙ ФОНД
УКР ENG
 
news
/Forum/0_Forum.php

 

Швейцарська Конфедерація

 

 

 

 

 Архів  / Cемінари, конференціі, зустрічі 

 

Untitled Document

О. Ф. Бондаренко,
доктор психологічних наук, професор,
завідуючий кафедрою Київського лінгвістичного університету,
професор Інституту психіатрії Лондонського університету

 

Соціально-психологічний тренінг сензитивності
та комунікативної компетентності

 

План реферату

1. Основи конфліктології та розуміння поведінки людини у конфлікті

2. Рольова гра.

 

1. Основи конфліктології та розуміння поведінки людини у конфлікті.

Конфлікт як зіткнення поглядів, інтересів, позицій та спрямувань, які сприймаються та оцінюються учасниками як несумісні в конкретній ситуації.

Конфлікт, як форма взаємодії, виконує такі функції:

1. Сигнальна (діагностична) функція полягає в з'ясуванні наявності протиріч, усвідомленні відхилень в узгоджених позиціях та поглядах протидіючих сторін.

2. Творча (продуктивна) функція полягає в подоланні негативних умов та тенденцій взаємодії чи діяльності, радикальне усунення внутрішніх та зовнішніх протиріч та чинників, які зумовлюють протидію конфліктних сторін.

3. Деструктивна функція полягає у виникненні недоброзичливості, агресивності, порушенні норм моралі та взаємин; в психічних та фізичних травмах, в руйнуванні об'єктивної взаємодії та позитивних умов співіснування та діяльності.

Серед основних ознак виникнення конфлікту слід назвати такі:

1. Наявність протиріччя - реального та уявного, явного або прихованого, усвідомлюваного або малоусвідомлюваного.

2. Специфічний характер спілкування - конфронтаційність позицій, парадоксальність та неприйнятність оцінок та поглядів сторін, гіпертрофія негативних рис та поведінки учасників.

3. Активне протиборство - орієнтація на перевагу, психологічний та фізичний тиск, вишукування засобів заподіяння максимальної шкоди протидіючій стороні.

4. Підвищене емоційний фон стосунків - панування негативних емоцій та почуттів, послаблення самоконтролю та регуляції взаємин, пригнічення функції раціональності та адекватності в сприйнятті та реагуванні.

Видів конфліктів можна класифікувати таким чином:

1. за кількістю учасників

2. за формою прояву

3. за тривалістю перебігу

Конфлікти першого типу, що розрізняються за кількістю учасників, можна поділити на:

1.1. внутрішньоособистісні

1.2. міжособистісні

1.3. внутрішньогрупові

1.4. соціальні

Конфлікти другого типу, що розрізняються за формою прояву, можна поділити на :

2.1. демонстративний

2.2. прихований

2.3. випадковий за характером виникнення

2.4. спровокований за характером виникнення

Конфлікти третього типу, що розрізняються за тривалістю перебігу, слід поділити на:

3.1. короткочасний

3.2. тривалий

3.3. за сферою діяльності сторін

3.3.1. службовий

3.3.2. побутовий

3.4. за динамікою перебігу

3.4.1. керований

3.4.2. некерований

Серед етапів конфлікту можна назвати такі:

1. Виникнення конфліктної ситуації. Проявлення та загострення протиріччя, неадекватність соціального сприйняття, емоційність спілкування.

2. Усвідомлення конфлікту. Оцінка конфліктної ситуації, формування орієнтації учасників, пошук тактики взаємовпливу.

3. Апогей (зовнішній прояв) конфлікту. Реалізація тактики впливу та тиску, блокування дій опонента, психічні та фізичні ушкодження опонентів.

4. Ремісія конфлікту. Проведення конфлікту іншими засобами, за допомогою іншої тактики, в інших умовах.

Рольова гра

ВИКОНАННЯ СУДОВИХ РІШЕНЬ

Відстрочка виконання вироку у зв'язку з хворобою засудженого.

Учасники гри: ведучий, суддя, прокурор, секретар.

Вихідні дані. Вироком Дарницького районного суду м. Києва від 1 червня 19.. р. Дерепа Дарина Дормидонтівна, засуджена за ст. 207 КК України до одного року виправних робіт. На вирок не внесено подання прокурора, він не оскаржений іншими учасниками судового розгляду й набрав законної сили.

З метою виконання запобіжного заходу по відношенню до засудженої Дерепи залишена підписка про невиїзд. Голова Дарницького районного суду м. Києва віддав розпорядження про звернення вироку до виконання. З повідомлення начальника РУВС від 9 червня 19.... р. і доданої до нього довідки районної лікарні від 8 червня 19.... р. видно, що засуджена Дерепа у зв'язку з загостренням хвороби шлунку з 5 червня 19.... р. перебуває в лікарні й готується до хірургічної операції.

Розглянувши повідомлення, довідку лікарні й заслухавши думку прокурора, який вважає за необхідне відстрочити виконання вироку щодо засудженої Дерепи Д. Д., суддя приходить до висновку про необхідність відстрочки виконання вироку дії до видужання засудженої.

Завдання. Провести судове засідання.

Керуючись ст. 405, 409, 411 КПК України, скласти постанову про відстрочку виконання вироку у зв'язку з хворобою засудженого.

Умовно-дострокове звільнення від покарання. Учасники гри: ведучий, суддя, прокурор, представник виправно-трудової колонії, секретар.

Вихідні дані. 20 серпня 19... р. вироком Дарницького районного суду м. Києва Ковальчук К. К., засуджений за ч. 1 ст. 101 і ч. З ст. 206 КК України до п'яти років позбавлення волі у виправно-трудовій колонії посиленого режиму.

1 грудня 19.... р. Дніпровським районним судом м. Києва Ковальчук був переведений із колонії посиленого режиму в колонію загального режиму.

Із спільного подання адміністрації колонії та спостережної комісії, а також доданої до нього особової справи засудженого Ковальчука видно, що він, відбуваючи покарання, довів своє виправлення зразковою поведінкою й сумлінним ставленням до праці: дисциплінований, бере активну участь у громадському житті колонії (співає в хорі, грає в оркестрі), норми виробітку виконує на 101 %, має сім подяк, користується повагою в колективі засуджених і в адміністрації колонії.

У даному до подання клопотанні трудового колективу кінотеатру "Орбіта", де працював Ковальчук, сказано, що дирекція кінотеатру і його громадські організації гарантують працевлаштування Ковальчука, і в разі умовно-дострокового звільнення беруть на себе зобов'язання наглядати за ним і проводити виховну роботу. Ковальчук фактично відбув 3/4 призначеного йому строку покарання.

Представник ВТК, де відбуває покарання Ковальчук К. К., охарактеризував засудженого лише з позитивного боку. Засуджений Ковальчук просить звільнити його від подальшого відбування покарання. Прокурор вважає необхідним задовольнити подання адміністрації ВТК.

Завдання. Провести судове засідання. Керуючись ст. 52 КК України, ст. 407, 411 КПК України, скласти постанову про умовно-дострокове звільнення від покарання.

Зняття судимості. Учасники гри: ведучий, суддя, прокурор, секретар, представник профспілкового комітету, умовно-достроково звільнений від покарання.

Вихідні дані. Вироком Дарницького районного суду м. Києва від 20 серпня 19.. р. Ковальчук К. К. засуджений за ч. 1 ст. 101 і ч. З ст. 206 КК України до п'яти років позбавлення волі у виправно-трудовій колонії посиленого режиму.

Свідок Бабенко свідчив у суді про те, що 21 березня 19.... р.. він розпивав з Горбуновим, Кулідовським і Чернегою спиртні напої в буднику на Дніпровській горі, де тимчасово проживав Горбунов. Пізно ввечері він прокинувся від галасу в будинку й побачив, що Горбунов б'є його сестру Єременко Євгенію, захистити яку він не міг через те, що був п'яний. Потім Єременко раптом лягла, сказавши, що їй погано, і попросила викликати швидку допомогу. Вона показала живіт Горбунову і він зрозумів, що Женя поранена. Після цього І'орбунов взяв Женю на руки й виніс.

Свідок Кулідовський показав, що 21 березня 19.... р. він прокинувся від галасу в будинку і побачив, що Горбунов б'є Женю Єременко. Потерпіла впала на ліжко і, схопившись за живіт, почала просити Горбунова не бити її. Потім він побачив в руках у Горбунова ножа, який підсудний поклав на холодильник.

Свідок Чернега показала, що що 21 березня 19.... р. брала участь у розпитті спиртних напоїв на квартирі Горбунова. Після вечері лягла спати у великій кімнаті на ліжку, а троє чоловіків - Горбунов, Кулідовський і Бабієнко - в цій же кімнаті дивилися телепередачу. Коли пізніше поруч ліг Гриша Горбунов, вона не чула. В меншій кімнаті лягли спати Кулідовський і Бабієнко. Пізно вночі крізь сон відчула удари по руках, почула викрики. Хтось увімкнув світло. Вона побачила молоду жінку. Як пізніше з'ясувалося, це була Євгенія Єременко. Після того, як Єременко кілька разів ударила її й Горбунова, останній встав, кинувся до Єременко і почав її бити. Між ними зав'язалася бійка, чулися викрики Єременко: "Не бий мене". Чернега намагалася втекти, але не змогла, бо двері були замкнені. Коли повернулася до кімнати, побачила на животі у Єременко рану. Горбунов сказав, що сам віднесе потерпілу до лікарні, а потім повідомить до міліції. Вони пішли біля першої години ночі й додому не повернулися.

Висновками судово-медичної, фізико-технічної і біологічної експертиз, речовими доказами - кухонним ножем підтверджується факт заподіяння потерпілій тілесних ушкоджень гострим предметом.

Показання потерпілої Єременко, дані нею в судовому засіданні, про те, що підсудний Горбунов узяв ножа для того, щоб різати хліб, спростовуються показаннями самого підсудного, який показав, що взяв ножа для того, щоб налякати потерпілу.

За висновком лікаря-психіатра Горбунов повністю усвідомлював свої дії і керував ними, а тому є підсудним.

Оцінка сукупності доказів, розглянутих у судовому засіданні, переконала суд, що Горбунов учинив навмисне тяжке тілесне ушкодження і що його дії правильно кваліфіковано за ч. 1 ст. 101 КК України.

При визначенні виду і розміру покарання врахувати тяжкість вчиненого злочину й особу винного. Як обтяжуючу обставину врахувати, що підсудний раніше вчинив злочин, а також те, що при скоєнні даного злочину перебував у стані сп'яніння.

У справі є акт судово-медичного освідування підсудного Горбунова, який свідчить про те, що він зловживає спиртними напоями й потребує лікування від алкоголізму. Підсудний не заперечує проти застосування до нього такого лікування.

Завданню. Провести судове засідання й, керуючись ст. 323, 324, 327, 333-335 КПК України, скласти обвинувальний вирок.

 

 Семінари, що відбулисяся

 

ЦЕНТР СУДДІВСЬКИХ СТУДИЙСЕМІНАРИ, КАЛЕНДАР ПОДІЙНОВИНИ
СУДОВА ВЛАДА НА УКРАЇНІСУДОВА ВЛАДА ШВЕЙЦАРІЇСУДДІВСЬКИЙ КОРПУС УКРАЇНИ
МІЖНАРОДНІ ПРОГРАМИПРАВОВІ АДРЕСИ ИНТЕРНЕТФОРУМКОНТАКТ
Сьогодні
02 жовтня 2023

Анонс подій:

 

 

 


Архів заходів Центру>>

 


 

Опитування (архів)


підписатися на        розсилку новин з сайту
підтвердити підписку
нагадати пароль
відписатися



Наші публікації:

 

Архів публікацій>>

 


 

 
© 2001-2016. Центр суддівських студій. При копіюванні матеріалів та/або розміщенні їх у будь-якому інформаційному виданні -
посилання на Центр суддівських студій обов'язкове. E-mail: info@judges.org.ua, judges@i.com.ua

Підтримка сайту: Швейцарська Конфедерація