МІЖНАРОДНИЙ ФОНД
УКР ENG
 
news
/Forum/0_Forum.php

 

Швейцарська Конфедерація

 

 

 

 

 Про нас в пресі  / Центр суддівських студій 

 

Олена Шустік: Парламент взявся за встановлення порядку призначення керівників судів

 

Парламент ухвалив у першому читанні законопроект про внесення змін до Закону України "Про судоустрій України" (щодо адміністративних посад в судах) (автори Шустік О.Ю., Швець В.Д., Кендзьор Я.М., Фесенко Л.І.) 
Заступник Голови фракції БЮТ у парламенті розповіла, що законопроектом № 1122-1 пропонується законодавчо закріпити абсолютно виправданий нині діючий порядок призначення керівників судів Радою суддів України. Зокрема встановити, що призначення голови суду, заступника голови суду в судах загальної юрисдикції (крім ВСУ) здійснюється із числа суддів відповідних судів строком на п’ять років Радою суддів України за поданням Голови Верховного Суду України на підставі рекомендації відповідної ради суддів.
 «При цьому висування кандидатів на адміністративні посади в судах здійснюється на альтернативній основі, а більшість складу Ради суддів на момент обрання мають становити судді, які не обіймають адміністративних посад у судах. Детально виписані в проекті підстави припинення адміністративних повноважень судді. Керівники суду будуть призначатися органами суддівського самоврядування за відсутності будь-якої участі інших державних органів, що унеможливить вплив на суддів, які займають адміністративні посади», - сказала Олена Шустік.
За її словами, комплексний аналіз чинного законодавства України, положень міжнародно-правових документів з питань судоустрою дозволяє зробити висновок про те, що єдиним повноважним суб‘єктом здійснення функцій призначення та звільнення суддів з адміністративних посад є Рада суддів України. Відповідно до статті 130 Конституції України для вирішення питань внутрішньої діяльності судів діє суддівське самоврядування. До питань внутрішньої діяльності  судів згідно статті 102 закону «Про судоустрій України» в тому числі належать питання організаційного забезпечення судів. Крім того, відповідно до статті 116 вказаного закону Рада суддів вирішує питання щодо призначення суддів на адміністративні посади в судах.
Порядок призначення і звільнення, запропонований проектом, відповідає Концепції вдосконалення судівництва для утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів, схваленої Указом Президента України від 10 травня 2006 року № 361. Законопроект базується на міжнародних стандартах вирішення питань кар’єри судді, а саме: встановленому в пункті "с" принципу I Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи від 13 жовтня 1994 року № (94)12 за яким орган, уповноважений приймати рішення щодо кар’єри суддів, повинен бути незалежним від уряду та адміністративних органів; положенням статті 1.3 Європейської хартії про Закон "Про статус суддів" від 10 липня 1998 року, згідно з якою прийняття рішень про службове підвищення судді повинно здійснюватися органом, незалежним від виконавчої та законодавчої влади.

«Доцільність існуючого порядку призначення суддів на адміністративні посади доведена практикою. Зокрема результати Моніторингу незалежності суддів, проведеного в 2008 році в рамках  реалізації українсько-швейцарського проекту  «Підтримка судової  реформи.  Сприяння зміцненню незалежності суддів» засвідчили, що після передачі функцій щодо призначення суддів на адмінпосади Раді суддів України, вплив політиків на судочинство значно зменшився.  Більше того, відсутність політичного маніпулювання при призначенні на посади голів судів та їх заступників в загальному вимірі оздоровило ситуацію з незалежністю суддів у самих судах. За 2008 рік, на думку суддів, прокурорів та адвокатів, рівень поваги до незалежності  суддів зі сторони  керівників судів підвищився на 15-20 відсотків, також значно зменшився вплив керівників судів на вирішення питань професійної кар’єри суддів. Прийняття законопроекту в цілому запровадить демократичні самоврядні процедури зайняття керівних посад в судах, сприятиме реальному становленню незалежної та самостійної судової гілки влади в Україні», - наголосила Олена Шустік.

Джерело: www.usdp.kiev.ua
22.10.2009

Сьогодні
25 вересня 2023

Анонс подій:

 

 

 


Архів заходів Центру>>

 


 

Опитування (архів)


підписатися на        розсилку новин з сайту
підтвердити підписку
нагадати пароль
відписатисяНаші публікації:

 

Архів публікацій>>

 


 

 
© 2001-2016. Центр суддівських студій. При копіюванні матеріалів та/або розміщенні їх у будь-якому інформаційному виданні -
посилання на Центр суддівських студій обов'язкове. E-mail: info@judges.org.ua, judges@i.com.ua

Підтримка сайту: Швейцарська Конфедерація